Megújul a 135 éves múltra visszatekintő vasúti képzés, egységesebbé, rugalmasabbá és hatékonyabbá válik a vasúti alapképzések és a folyamatos időszakos oktatások rendszere - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) az MTI-vel.
A közlemény szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium a vasúti társaságok, képzőszervek igényeihez is jobban igazodó, rugalmasabb és a modern oktatási eszközök lehetőségeit kihasználó képzéseket alakított ki, amelyek vonzóbbá tehetik a fiatalok számára a vasutaspályát, csökkentik a szektorban meglévő munkaerőhiányt, és fokozzák a vasút versenyképességét - "miközben egyetlen dologból jottányit sem enged: a vasútbiztonságból".
A vasúti közlekedés biztonságának egyik legfontosabb eleme, hogy a vasúti munkavállalók magas színvonalú alapképzésben és rendszeres időszakos oktatásban részesüljenek. A vasúti képzési és vizsgáztatási rendszer azonban jelenleg széttagolt és túlbonyolított, nehezen felel meg a 21. századi követelményeknek, képtelen hatékonyan kezelni a vasúti szakemberek munkaerőhiányát, és hozzájárul ahhoz, hogy a fiatal korosztály számára a vasúti pálya kevésbé vonzó alternatíva maradjon. Az Építési és Közlekedési Minisztérium ezért, régi adósságot teljesítve a vasúti szakma felé, a képzési és vizsgáztatási rendszert megújította és átalakította - írták.
Az országos pályahálózaton, a helyi-elővárosi és a saját célú vasúton, valamint a metróvonalakon dolgozó szakembereket is érintő változások egységesebbé, gyorsabbá és hatékonyabbá teszik a vasúti alapképzéseket és a folyamatos időszakos oktatásokat, ami komoly segítséget jelent a tanulók és az oktatók, a munkavállalók és a foglalkoztatók számára. A legmagasabb közlekedésbiztonsági követelményeket megtartva egyszerűbbé válnak a képzési programok, a tananyagok felülvizsgálata és aktualizálása, a vizsgarendszer egységesítése gyorsítja és olcsóbbá teszi az időszakos oktatásokat a szolgáltatóknak, de segíti a szakképzésben vasúti szakmát szerzők gyorsabb munkába állását, és hatékonyabbá teszi a járművezető-képzést. A megújulás segíti a vasútszakmai oktatói állomány bővítését, ismereteik, tudásuk és gyakorlatuk fejlesztését - áll a közleményben.
A Magyar Közlöny 2024. június 10. számában megjelent, a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésének és vizsgáztatásának, a vasúti vizsgaközpont és képzőszervezetek működésének, a képzési engedély kiadásának, továbbá a vasúti járművezetői gyakorlat szabályairól szóló 19/2011. (V. 10.) NFM rendelet módosítása a teljes vasúti szakma bevonásával készült. Az új képzési rendszer vonzóbbá teheti a fiatalok számára a vasúti pályát, csökkenti a szektorban meglévő munkaerőhiányt, és fokozza a vasút versenyképességét - tudatta az ÉKM.