Mobilitás Blog

Komáromba is megérkeztek az Ikarus 120e típusú zöldbuszok a HUMDA támogatásával

2025. április 23. - Mobilitás Blog

Komárom, 2025. április 23. - A Zöld Busz Program folytatásaként 20 darab környezetkímélő, tisztán elektromos meghajtású, Ikarus 120e típusú autóbusz érkezik a MÁV-csoport flottájába 2025-ben az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával. A flottakorszerűsítés része annak a 10 vállalásnak is, amelyet Lázár János közlekedési és építési miniszter az év elején fogalmazott meg annak érdekében, hogy a közösségi közlekedés ne csak olcsóbb, de jobb is legyen Magyarországon – emlékeztetett rá Nagy Bálint, az ÉKM közlekedésért felelős államtitkára.

komarom_dsc5951.jpg

Az első e-busz Keszthelyen már forgalomba állt, a következő két jármű pedig Komáromban korszerűsíti a flottát. Szeptember végéig Tatán, Komlón, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden is zöldül a helyi buszállomány.

A projekt keretében elsőként forgalomba álló Ikarus 120e típusú autóbuszt március 20-án, Keszthelyen mutatta be a MÁV-csoport. A következő két jármű Komárom helyi közlekedésébe érkezett, ahol évente várhatóan 103 ezer km-t tesznek majd meg összesen. A város lakói és a városba látogatók mind a négy helyi buszvonalon találkozhatnak a környezetkímélő járművekkel, illetve esténként a 8661 Almásfüzitő–Komárom–Ács helyközi vonalon is e-busz végez majd egy járatot. A zöldbuszok két korszerűtlen, 21 és 23 éves dízelüzemű jármű kiváltásával mintegy 78 tonna széndioxid-kibocsátástól mentesíthetik környezetünket évente.

Komáromi elektromos buszok átadásaA teljes hosszban alacsonypadlós Ikarus 120e elektromos busz 30 ülő és 55 álló utas egyidejű szállítására alkalmas. Egy feltöltéssel akár 350 kilométert is képes megtenni. A jármű kerekesszék, illetve babakocsi elhelyezésére kialakított hellyel, a felszállást segítő rámpával, elektronikus utastájékoztató rendszerrel, fedélzeti kamerarendszerrel, légkondicionálóval, valamint USB-töltőpontokkal biztosítja az utasok színvonalas és biztonságos utazását. Az e-busz üzemanyag-ellátását a Mobiliti VOLÁNBUSZ Kft. által telepített nagyteljesítményű töltőberendezések (két darab CCS-Type 2 csatlakozóval ellátott INNC DC Fast Charge típusú 80 kW teljesítményű töltőberendezés) biztosítják a MÁV csoport komáromi autóbusz-állomásán.

A komáromi fejlesztés mintegy nettó 323 millió forintból valósult meg, melyből 314,5 millió forint a támogatás összértéke.

Nagy Bálint, az ÉKM közlekedésért felelős államtitkáraAz elektromos autóbusz ünnepélyes átadásán Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára kiemelte: „Az Építési és Közlekedési Minisztérium kiemelt célja a közösségi közlekedés folyamatos fejlesztése, annak érdekében, hogy valós alternatívát jelentsen az egyéni közlekedéssel szemben. Az 5800 darabos autóbuszflotta csaknem fele megújult az elmúlt években, de ezt a munkát tovább kell folytatnunk. Az év elején bejelentett 10 miniszeri vállalás az utaskomfort javítását, az infrastruktúra és az eszközpark fejlesztését célozzák. Az autóbuszközlekedés kiszolgálási színvonalát 1000 új jármű emeli a következő időszakban, ennek részeként most elektromos meghajtású buszok érkeznek hat településre. Külön öröm az is, hogy a magyar ipar ilyen minőségű járművek előállítására képes: ezeket a járműveket a közbeszerzési eljáráson nyertes Ikarus cégcsoport szállíthatja.”

Czunyiné Dr. Bertalan Judit, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztésért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: „Komárom az elmúlt másfél évtizedben nehéz gazdasági helyzetből kiemelkedve Komárom-Esztergom vármegyében és Győr-Budapest gazdasági tengelyén meghatározó mikrorégióvá, innovatív gyártási központtá vált, amit a kormány is elismer és támogat. A néhány éve már itt közlekedő elektromos busz tapasztalatai alapján örömmel vártuk a közlekedési infrastruktúra további fejlesztését, mely biztonságos, hatékony, jól szervezett szolgáltatást biztosít az utasoknak és megfelel a környezetvédelmi elvárásoknak is. Nagy öröm számunkra az is, hogy a területfejlesztési szempontok már a menetrend kialakítása során is érvényesülnek, hiszen számos új, kisvárosokat és járásszékhelyeket összekötő járat indult a vármegyében. Egyértelműen látszik tehát, hogy a fejlesztések során a legfontosabb a minél magasabb szintű megfelelés az utasok igényeinek.”

Dr. Molnár Attila, Komárom polgármestere elmondta: „Komárom a környezetbarát közlekedés, környezettudatos gazdálkodás, zöld átállás tekintetében talán nemcsak Magyarország, de Európa egyik fellegvára is. Itt készülnek az elektromos járművek fontos alkatrészei. Közintézményeink felújítása során megújuló energiaforrásra támaszkodunk, és a természeti környezet védelmét is nagyon fontosnak tartjuk. Néhány éve pedig egy határon átnyúló pályázat eredményeként olyan fejlesztés történt a város közlekedésszerkezetében és buszállományában, amely megalapozta a mai napot is. A Komárom és Komárno között már közlekedő elektromos busz után most a helyi közlekedésben is kiemelt szerepet kaphat a környezetvédelem. Köszönöm a kormányzati támogatást a fejlesztésekhez, amelyek egy történelmi jelentőségű kormányhatározatnak köszönhetően hamarosan tovább folytatódhatnak.”

„A HUMDA által koordinált Zöld Busz Program újabb mérföldkövéhez érkeztünk, hiszen Komáromban két korszerű, akkumulátoros elektromos autóbusz áll forgalomba, amely kiváltva két dízelbuszt évente csaknem 78 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Ez a mennyiség 1082 átlagos méretű lombos fa éves szén-dioxid megkötésének felel meg. Az ilyen fejlesztések nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem a helyi közlekedés fenntarthatóságát is erősítik. A Zöld Busz Programban a komáromi a 139. és 140. forgalomba helyezett elektromos meghajtású autóbusz. A jelenlegi projektben összesen 20 elektromos autóbuszt és az azokat kiszolgáló elektromos töltőket szerezzük be 6 olyan városban, amelyeknek lakossága nem haladja meg a 25 ezer főt” – hangsúlyozta Lázár László, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. kommunikációs vezetője.

Szőnyi Balázs, az Ikarus cégcsoport nemzetközi és belföldi szervizvezetője elmondta: „Az Ikarusnál hisszük, hogy a fenntarthatóság nem járhat kompromisszumokkal. Minden egyes buszunkat úgy tervezzük, hogy a mindennapi utazást kényelmesebbé és élhetőbbé tegye mindenki számára – az alacsonypadlós kialakítás az idősek és babakocsis szülők segítsége, a csendes, légkondicionált utastér és az USB-töltőpontok pedig a mai kor természetes elvárásai.”

Nagy Attila, a MÁV Személyszállítási Zrt. autóbuszos műszaki főigazgatója ismertette: „Komáromban a helyi közforgalmú menetrendszerinti személyszállítási feladatok ellátását jelenleg a 2022. január 1-jétől 2026. december 31-ig érvényes közszolgáltatási szerződés alapján biztosítjuk, 4 buszvonalon. 2024-ben 13.700 helyi járatunk közlekedett a városban. A MÁV-csoport első saját tulajdonú, tisztán elektromos meghajtású BYD K9UB típusú autóbusza 2021 júniusában Komárom és Komárno között állt forgalomba, és azóta már 190 ezer kilométert tett meg sikeresen. Nagy örömünkre szolgál, hogy tovább zöldíthetjük, korszerűsíthetjük a helyi flottát. Bízom benne, hogy a komáromiak szívesen fogadják az Ikarus 120e típusú buszokat is, amelyek tovább segítik városuk levegő minőségének javítását, egy élhetőbb város létrejöttét és a szolgáltatási színvonal javítása révén vonzóbbá teszik a közösségi közlekedést.”

Háttér:

Tovább folytatódik a sikeres Zöld Busz Program: a budapesti agglomeráció és hat vármegyeszékhely után idén hat kisebb városban is alternatív meghajtású, környezetkímélő járművekkel korszerűsödnek a MÁV-csoport helyi közlekedési szolgáltatásai. A MÁV Személyszállítási Zrt-be 2024. december 31-én beolvadt Volánbusz és a Mobiliti VOLÁNBUSZ Kft. konzorciuma 2024-ben több mint 4,4 milliárd forintos támogatást nyert a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. pályázatán, így – az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA 100 százalékos támogatásával – Keszthelyre 1, Komáromba 2, Komlóra 7, Tatára 6, Hajdúszoboszlóra 1, Balatonfüredre pedig 3 darab új, tisztán elektromos meghajtású autóbusz érkezik szeptember végéig. Az autóbuszokhoz szükséges töltőinfrastruktúra kiépítésére 80 százalékos hozzájárulást nyert a pályázaton a közlekedési társaság konzorciumi partnere, a Mobiliti VOLÁNBUSZ Kft., amely az MVM Mobiliti Kft. és a Volánbusz közös vállalataként jött létre.

A HUMDA által koordinált Zöld Busz Program keretében a Volánbusz eddig összesen 100 elektromos autóbuszt állított forgalomba a főváros vonzáskörzetében, valamint Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Győr, Eger, Szolnok és Szeged helyi közlekedésében. A társaság e-buszokból álló flottája – a dízelüzemű járművek kiváltásával – jelenleg évente mintegy 5500 tonna szén-dioxidtól mentesíti az érintett települések levegőjét, ami hozzávetőleg 2000 személygépkocsi éves kibocsátásának felel meg. Az újabb 20 darab elektromos busz beszerzésével az e-flotta 20 százalékkal bővül, ami évente további 850 tonna szén-dioxiddal alacsonyabb környezetterhelést jelent, valamint korszerűbb, kényelmesebb, csendesebb szolgáltatást biztosít a hat város lakosai és utasai számára.

süti beállítások módosítása